I. redovna sjednica Hrvatskog studentskog zbora

I. redovna sjednica Hrvatskog studentskog zbora održana je u subotu 9. prosinca 2017. godine na Veterinarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Sjednici je prethodio radni sastanak s gospodinom Ivanom Domagojem Miloševićem, zastupnikom u Hrvatskom saboru, na temu organizacije ciklusa debata pod nazivom ´Ja EUropljanin´ kroz koje ćemo studente u Republici Hrvatskoj upoznavati s načinom funkcioniranja Europske Unije. Više informacija donosimo uskoro. Teme današnje sjednice Hrvatskog studentskog zbora su Nacrt prijedloga Zakona o obavljanju studentskih zborova koji se još u subotu nalazio u javnoj raspravi, rasprava o pravu na rad i dodjeljivanja stipendija studentima Sveučilišta u Mostaru, rasprava o budućim normativnim aktivnostima (u nadolazećem razdoblju revidirat će se interni akti Hrvatskog studentskog zbora, ali i aktivno sudjelovati u radu Povjerenstava Ministarstva znanosti i obrazovanja kada je riječ o donošenju novih i izmjenama zakona vezanih za studente, studentska predstavništva, osiguravanje kvalitete u visokom obrazovanju) te izvještaj o 73. Board meeting Europske studentske udruge koji se održao u Jeruzalemu, a na kojem su sudjelovali i predstavnici Hrvatskog studentskog zbora. Kao Hrvatski studentski zbor u javnu raspravu uputili smo 4 komentara: (1) s ciljem proširivanja definicije redovitog studenata u smislu Zakona o obavljanju studentskih poslova i na hrvatske državljane koji studiraju na hrvatskim sveučilištima izvan RH (Mostar) te na studente stranih sveučilišta koji su u Republici Hrvatskoj na kratkoročnoj razmjeni, a nisu studenti naših sveučilišta; (2) u članku 9. predlažemo definiranje zakonskog roka u kojem je poslodavac odnosno posrednik dužan isplatiti studenta za njegov rad; (3) predlažemo da se sredstva prikupljena posredovanjem ulažu ne samo u sport i kulturu već i druge aktivnosti namijenjene studentima poput edukacija, znanosti i drugih studentskih aktivnosti koje organiziraju studentske organizacije; (4) predložili smo da kazna za zlouporabu ugovora ne bude samo obustava prava na korištenje ugovora nego i novčana kazna u visini u kojoj je ugovor zloupotrijebljen. Navedene prijedloge izmjena zastupat će i predstavnici studenata u Povjerenstvu za izradu Nacrta prijedloga Zakona o obavljanju studentskih poslova.